Trasa nr 3 Wschód - Zachód Północna

Oś Wschód-Zachód północna umożliwia szybki, bezpieczny i wygodny przejazd rowerem między gęsto zaludnionymi północno-zachodnimi i wschodnimi dzielnicami Krakowa (Krowodrza-Górka, Prądnik Biały, Prądnik Czerwony, Mistrzejowice, Nowa Huta) wzdłuż ulic Conrada, Opolskiej, Lublańskiej, Bora-Komorowskiego, Okulickiego, Andersa.

Opis odcinków
Skomunikowania z innymi trasami
Najważniejsze punkty, które trasa łączy ze sobą

Oś Północna składa się z następujących odcinków:

 1. ul. Radzikowskiego: wydzielone drogi rowerowe i pieszo-rowerowe po obu stronach jezdni od granic Krakowa (wskazane przedłużenie aż do węzła obejścia autostradowego i dalej w kierunku Zabierzowa).
 2. Rondo Ofiar Katynia: Wydzielona dwukierunkowa droga rowerowa (przejazdy rowerowe) dookoła skrzyżowania, skomunikowana z Trasą Obwodową) i zbiorczą trasą rowerową w ul. Radzikowskiego w kierunku do Azorów oraz w kierunku Zabierzowa.
 3. Ul. Conrada: Wydzielone dwukierunkowe drogi pieszo-rowerowe po obu stronach ulicy, nowe kładki pieszo-rowerowe nad torami kolejowymi (np. prefabrykowane), w przyszłości - skomunikowanie ze zbiorczą drogą rowerową wzdłuż ulic Weissa, Głowackiego, Piastowskiej.
 4. Ul. Opolska: wydzielone dwukierunkowe drogi rowerowe skomunikowane z lokalnymi drogami rowerowymi w ulicach Łokietka, Wyki i Batalionu Skała, drogą lokalną w kładce pieszej nad Opolską oraz trasą Północ-Południe, odcinkami ruch rowerowy prowadzony w osiedlowych uspokojonych ulicach parkingowych, między Pleszowską a Prądnicką konieczna jest korekta osi ulicy Opolskiej celem wprowadzenia pełnowymiarowego ciągu pieszo-rowerowego po stronie południowej ulicy Opolskiej, skomunikowanie z Trasą 29 Listopada.
 5. W ulicy Lublańskiej - ciągi pieszo-rowerowe po obu stronach, skomunikowanie z trasą wzdłuż przyszłego Szybkiego Tramwaju (trasa na Mistrzejowice) na wysokości ulicy Radomskiej
 6. Rondo Polsadu: dwukierunkowe przejazdy rowerowe dookoła ronda, skomunikowanie z Trasą Czerwonego Prądnika (ul. Młyńska i Dobrego Pasterza/Strzelców)
 7. ul. Bora-Komorowskiego: wydzielona ponadnormatywna dwukierunkowa droga rowerowa po stronie południowej i droga pieszo-rowerowa po stronie północnej, skomunikowanie przez przebudowany przejazd podziemny na wysokości skrzyżowania z Dobrego Pasterza przy akademikach w Czyżynach
 8. Okulickiego: wydzielona droga rowerowa po stronie południowej, pieszo-rowerowa po stronie północnej, skomunikowanie z Trasą Obwodową w Wiślickiej i Stella-Sawickiego, skomunikowanie ze zbiorczą drogą w ul. Okulickiego do Srebrnych Orłów.
 9. Andersa: wydzielona droga rowerowa po stronie południowej, po stronie północnej - przebieg mieszany, częściowo w uspokojonych osiedlowych ulicach parkingowych, skomunikowanie ze zbiorczą drogą w ul. Broniewskiego.
 10. Rondo Kocmyrzowskie: konieczna przebudowa, wydzielone dwukierunkowe drogi rowerowe po obu stronach Andersa, skomunikowanie z Trasą WZ Południe w Bieńczyckiej/Kocmyrzowskiej, dojazd do Placu Centralnego gdzie następuje skomunikowanie z Trasą WZ Główną w Jana Pawła II, trasą zbiorczą Centrum Nowej Huty (al. Róż) oraz rekreacyjną Trasą Łąk Nowohuckich, umożliwiającą dojazd do kąpieliska Przylasek Rusiecki i dojazd do Niepołomic i Puszczy Niepołomickiej.
 11. Plac Centralny - Al. Solidarności: wydzielone dwukierunkowe drogi rowerowe po obu stronach jezdni, dojazd do CAHTS i skomunikowanie z trasą rowerową obwodnicy Nowej Huty
Oś Północna przecina następujące trasy:

Oś Północna łączy ze sobą następujące ważne miejsca w obrębie Krakowa: