Postulaty sieci "Miasta dla rowerów" przekazane rządowi

We wtorek, 3 czerwca w Sejmie odbyło się drugie spotkanie Parlamentarnej Grupy Rowerowej, inicjatywy Miasta dla Rowerów - tym razem z przedstawicielami rządu. W spotkaniu na zaproszenie pani poseł Ewy Wolak udział wzięli m.in.: wiceminister transportu, pan Tadeusz Jarmuziewicz, wiceminister sportu, pani Katarzyna Sobierajska oraz Komendant Główny Policji, nadinspektor Andrzej Matejuk.

Prezentacja na spotkaniu w Sejmie
foto: Olek Buczyński

W trakcie spotkania omówiono propozycje zmian przepisów (zobacz prezentację tutaj, pdf 3,8 MB) i przekazano je wiceministrowi Tadeuszowi Jarmuziewiczowi. Są to:
Powyższe propozycje zostały przygotowane przez zespół Miast dla rowerów (między innymi Aleksander Buczyński, dr Michał Beim, dr Andrzej Billert, Cezary Grochowski, Marcin Hyła, dr inż. Jeremi Rychlewski oraz szereg innych osób, włączających się w proces konsultacji zarówno na liście e-mailowej Miast dla rowerów, jak i publicznie na grupie newsowej pl.rec.rowery). Wszystkim ogromnie dziękujemy. Teraz propozycje zostaną przeanalizowane przez stronę rządową. Datę następnego spotkania ustalono na 12 czerwca (czyli... bardzo szybko, tempo iście gdańskie). Na spotkaniu ustalono też powołanie zespołu zadaniowego przy Ministrze Infrastruktury, który zajmie się problematyką infrastruktury rowerowej, bezpieczeństwa ruchu drogowego rowerzystów oraz turystyki rowerowej.

Aha. W trakcie spotkania na teren głównego budynku Sejmu udało się wprowadzić rower. I przechować go w szatni. Kto wie, czy nie pierwszy raz w historii polskiego parlamentaryzmu. Straż Marszałkowska wykazała się profesjonalną cierpliwością. Przy okazji (na szczęście to był dzień bez obrad, czyli bez posłów w Sejmie) przećwiczyła problematykę szczegółowej kontroli wnętrza składanego jednośladu. Jednak biorąc pod uwagę że
tego dnia i tak musiała wykryć i sprawdzić co najmniej dwie pompki rowerowe ukryte w bagażu osobistym, to nie było chyba wielkie utrudnienie.

Rower w Sejmie

Opracowanie: Marcin Hyła