Konferencja Velo-City 2003

W dniach 23-26 września 2003 w Paryżu odbyła się poświęcona komunikacji rowerowej w miastach konferencja VeloCity 2003, z udziałem rekordowej liczby uczestników - 780 osób z 44 krajów świata. Tematem przewodnim była komunikacja rowerowa w wielkich metropoliach. W Berlinie komunikacja rowerowa to ok. 10 proc. podróży, a kolejny 1 proc. to podróże łączone - rowerem i komunikacją zbiorową. 72 procent ulic w Berlinie to obszary "tempo 30" lub strefy zamieszkania. Berlin jest najlepiej dostosowaną do potrzeb rowerzystów wielką metropolią świata, ale Londyn i Paryż robią dla rowerzystów bardzo dużo.

Byłem w Paryżu w połowie lat osiemdziesiątych - wówczas było to miasto zalane rzekami ryczących samochodów. Wielkie korki, wielki hałas, szerokie arterie na których nawet na przejściu pieszym człowiek czuje się niepewnie, ludzie stłoczeni w dusznym metrze - to obraz, który zapamiętałem. Ale teraz pierwsza rzecz, jaką zobaczyłem wyjeżdżając schodami ruchomymi z metra, były... przypięte do barierek i znaków drogowych rowery.

Paryż nadal pozostaje wielką metropolią samochodową. Na ulicach pełno jest też motocykli i bardzo szybkich skuterów, ale rower stał się nieodłącznym fragmentem paryskiego pejzażu. W mieście powstało sporo "pistes cyclables" - pasów dla rowerzystów. Rowery są bardzo widoczne, zwłaszcza w centrum, a ich używanie rowerów jest wyraźnie sexy, modne i oczywiste. Używa się rowerów miejskich, sporo jest klasycznych "holendrów". Rowery górskie są spotykane stosunkowo rzadko. Widać silne wpływy niemiecko-holenderskie. Na rowerach jeździ bardzo dużo kobiet, zazwyczaj bardzo elegancko ubranych, także z dziećmi w fotelikach.

Władze Paryża zamierzają dalej ułatwiać ruch rowerowy w mieście, co deklarował podczas otwarcia Velo-City 2003 mer Paryża, Bertrand Delanoe. Mają po temu liczne powody - hałas, korki i zanieczyszczenie powietrza są ogrome. Z drugiej strony paryżanie chcą ułatwień dla rowerów. We środę, 24 września spod Wieży Eiffla wyruszyła w kierunku Pól Elizejskich i merostwa demonstracja kilkunastu tysięcy rowerzystów. Równolegle do konferencji VeloCity w Paryżu odbywały się też targi rowerowe.

Zapraszam do oglądania zdjęć:
Tekst i zdjęcia: Marcin Hyła, wszelkie prawa zastrzeżone