[17.09.2004] Poważny problem konstrukcyjny wielu zapięć typu "U-lock" używanych przez rowerzystów na całym świecie.

Modele wyposażone w zamki na tzw. klucze cylindryczne o charakterystycznym kształcie rurki można otworzyć przy pomocy... zwykłego długopisu. Problem był znany już na początku lat 90-tych w Wielkiej Brytanii. Pisał o tym magazyn BicycleBusiness. Choć sprawą zainteresowała się wówczas m.in. telewizja BBC, sprawa przycichła. Dopiero teraz sensację wywołał film, opublikowany na stronie www.bikeforums.net. Widać na nim jak przy pomocy długopisu Bic w ciągu kilku sekund otwarty zostaje U-lock Evolution 2000 firmy Kryptonite. Film można obejrzeć w różnych formatach tutaj. Dziś pisze o tym m.in. serwis internetowy CNN.

Jak na ironię firma Kryptonite, której U-lock został sforsowany, oferowała w niektórych krajach (m.in. USA, Kanada, Niemcy) gwarancje i odszkodowania do 2,5 tysięcy dolarów na wypadek kradzieży roweru zabezpieczonego ich U-lockiem. Obecnie Kryptonite zapowiada darmową wymianę felernych U-locków na całym świecie. Szczegóły mają zostać ogłoszone 22 września na stronie internetowej firmy. Nie wiadomo, jak zareagują inni producenci U-locków z zamkami na klucze cylindryczne. Zamki na klucze cylindryczne ma prawdopodobnie większość U-locków używanych na świecie. Oprócz nich, U-locki mogą mieć zamki na klucze płaskie (popularne w Polsce "yale") oraz wielograniaste
klucze podobne do stosowanych w zamkach do drzwi mieszkań np. przez firmę Gerda. Spotyka się także zamki szyfrowe, które nie mają kluczy. Nowa generacja zamków na klucze cylindryczne podobno uniemożliwia otwarcie ich zwykłym długopisem.

Kupując U-lock koniecznie trzeba sprawdzić, jaki ma zamek. Zamki na klucze cylindryczne spotyka się w popularnych i raczej tańszych modelach U-locków. Z
amki szyfrowe, spotykane w niektórych U-lockach budzą wiele wątpliwości. Najdroższe U-locki mają zazwyczaj zamki z kluczami innymi niż cylindryczne. Zobacz np. U-lock firmy Abus z kluczem wielograniastym. Podobnie Kryptonite model Evolution 3000 ma klucz i zamek zupełnie inny niż ten, który da się otworzyć długopisem.

Warto jednocześnie pamiętać, że zapięcia inne, niż U-locki i solidne firmowe łańcuchy z najlepszych stopów stalowych z dobrą kłódką (czyli różne popularne linki, sprężynki czy "kiełbasy") nie stanowią żadnego zabezpieczenia roweru przed kradzieżą! Można je przeciąć prymitywnymi, tanimi i powszechnie dostępnymi narzędziami zatrważająo łatwo i szybko. Podobnie łatwe do przecięcia bywają tanie (50-100 PLN) U-locki z "dolnej półki" wykonane ze stali o niskiej jakości. Więcej o zabezpieczeniu roweru przed kradzieżą można przeczytać tutaj.

Marcin Hyła