Spotkanie rowerowe w Sejmie

We czwartek, 13 marca 2008 roku w Sejmie odbyło się spotkanie Parlamentarnej Grupy do spraw Komunikacji i Turystyki rowerowej z siecią Miasta dla Rowerów. O godzinie 13:00 rowerzystów przed Sejmem powitali posłowie Ewa Wolak i Łukasz Gibała (oboje z Platformy Obywatelskiej).

Krótka rundka na rowerach między budynkami Sejmu zakończyła się spotkaniem z prasą. Niestety, głośna polityczna awantura o Traktat Lizboński zdominowała tego dnia media i mocno wystraszyła Straż Marszałkowską która bardzo dbała, żebyśmy nie zaplątali się zbyt blisko głównego wejścia. Dużo ważniejsze od obecności (lub nieobecności) w mediach było jednak spotkanie z prezydium Grupy, które odbyło się późniejszym popołudniem o godzinie 16:30. Oprócz przewodniczącej, pani poseł Ewy Wolak i wiceprzewodniczącego posła Łukasza Gibały wzięli w spotkaniu udział poseł Dariusz Lipiński (PO), Zbigniew Dolata (PiS, wiceprzewodniczący Grupy), Mirosław Maliszewski (PSL) i Mirosław Pawlak (PSL)
. (Cała Parlamentarna Grupa ds. Komunikacji i Turystyki Rowerowej liczy 41 posłów i senatorów z wszystkich ugrupowań parlamentarnych).

Spotkanie w Sejmie
Spotkanie w Sejmie - przemawia posłanka Ewa Wolak

Postulaty sieci Miasta dla rowerów przedstawili: Marcin Hyła (plik pdf z prezentacją tutaj), Olek Buczyński (plik tutaj) oraz Maciej Zimowski, właściciel firmy Bird Service - organizator turystyki rowerowej (plik tutaj). Potem odbyła się dyskusja. Spotkanie trwało 1,5 godziny. Celem było zaznajomienie posłów z ogólnymi postulatami środowisk rowerowych bez wchodzenia w jakiekolwiek szczegóły. Niemniej padły konkretne propozycje. Posłowie zaproponowali m.in. działania w kierunku stworzenia Krajowej Polityki Rowerowej, organizacji spotkania z Ministrem Infrastruktury oraz ewentualnych zmian w przepisach. Posłowie wspomnieli również o możliwości organizacji konferencji lub seminarium poświęconego ruchowi rowerowemu w Polsce a także zaproszeniu reprezentacji rowerzystów na posiedzenia sejmowych komisji Infrastruktury oraz Ochrony Środowiska. W najbliższym czasie posłowie zapoznają się ze zgłaszanymi przez nas postulatami. Z pewnością będziemy się spotykać częściej, bo jest naprawdę dużo do zrobienia.

Zdjęcia i relacje ze spotkania są dostępne między innymi na stronie Rowerowego Torunia i tutaj. Relacja telewizyjna ukazała się m. in. w Superstacji.
O Sejmowej inicjatywie rowerowej pisze Rzeczpospolita z 13.03.2008. W internetowym wydaniu Dziennika.pl pojawił się tekst co prawda dość zjadliwy ale użyte w nim hasło "PGR" jako skrót hasła "Parlamentarna Grupa Rowerowa" wydaje się jak najbardziej do przyjęcia. Nie przymierzając - jak dwa nagie miecze przed bitwą pod Grunwaldem :-)

Ponadpartyjne parlamentarne grupy rowerowe istnieją w wielu krajach. Brytyjska All-Party Parliamentary Cycling Group ma swoją stronę tutaj a jej przewodnicząca, pani Emily Thornberry, MP pisze o sobie tutaj. Z kolei w Parlamencie Europejskim grupa rowerowa jest dostępna wyłącznie przez e-mail na stronie www.eu-cg.info (uwaga, to jest www rowerowych pracowników Parlamentu, nie posłów, do nich kontakt jest tu). O rowerzystach tej grupy
BBC pisze w specjalnym artykule tutaj.

Marcin Hyła